Чи потрібен дозвіл на установку кондиціонера в Україні
Основні питання, що хвилюють тих, хто збирається поліпшити клімат в будинку за допомогою спліт-системи: чи потрібний дозвіл на установку кондиціонера, хто повинен займатися монтажем і як мінімізувати витрати на цю процедуру. З 2017 року розбиратися з бюрократичної частиною робіт по поліпшенню житлових умов належить тільки мешканцям будинків, які підпадають під дію Закону «Про охорону культурної спадщини». Для всіх інших чітка процедура з узаконення установки кліматичного обладнання відсутня. Проте, місцеві управління мають право приймати постанови, які регламентують особливі правила ремонту, результат якого буде видно зовні будівлі. Зокрема, в Києві та багатьох містах області власники повинні не тільки розбиратися з тим чи потрібно узгоджувати установку кондиціонера, але також отримувати дозволи на засклiння балконів їх розширення та утеплення.
Правові особливості монтажу кондиціонерів
Відповідь на питання чи потрібно дозвіл на установку кондиціонера, а також опис правових особливостей монтажу можна прочитати у відповідному розділі ДБН (БНiП). Зокрема, в затвердженому Держбудом України наказі «Житлові будинки. Основні положення», зазначено, що кондиціонери, це – інженерне обладнання вентиляційних систем, установку яких повинні проводити фахівці, що мають ліцензію на монтаж інженерних мереж. Це означає, що, якщо ви вирішите провести інсталяцію власними руками, вона буде незаконною і крім демонтажу вам доведеться витратитися на оплату штрафу, розмір якого найближчим часом збираються багаторазово збільшити. Крім того, майбутніх власників кондицiонера хвилюють такі питання:
Чи потрібен дозвіл сусідів на установку кондиціонера в Україні.
Отримувати згоду інших мешканців будинку немає необхідності, але важливо розуміти, що після закінчення гарантійного терміну обладнання і тим більше в разі самостійної установки нести за нього відповідальність буде власник житла. Це означає, наприклад, у випадках пошкодження кріплення зовнішнього блоку спліт-системи і нанесення шкоди майну сусідів ви повинні будете відшкодувати збитки. Також інші мешканці можуть поскаржитися на шум або неправильно встановлені трубки для відведення конденсату, тому завчасно узгодити з ними монтаж не обов’язково, але бажано.
Чи потрібен дозвіл ЖКГ на установку кондиціонера.
Ще не так давно, монтаж спліт-систем ставився до робіт з перепланування. Щоб узаконити їх потрібно було відвідати кілька державних інстанцій, і зібрати документи для надання їх в ДАБІ, де приймали рішення дозволити або заборонити монтаж. З 2017 року ця процедура необхідна тільки в тому випадку, якщо роботи мають на увазі проведення капітального будівництва, наприклад для збільшення площі балкона.
Що робити, якщо фасад будинку визнаний пам’яткою.
У випадках, коли житло відноситься до «культурної спадщини», наприклад, його стіни прикрашені цінною архітектурною обробкою, отримати дозвіл на установку спліт-системи практично нереально, а штрафи з декількох сотень гривень виростають до десятків тисяч. Більш того, стан пам’яток архітектури строго контролюється, і якщо раніше власники звичайного житла часто нехтували отриманням дозволів і залишалися безкарними, то власники «культурної спадщини» отримають повістку до суду буквально протягом декількох місяців. У кращому випадку ви можете встановити кондиціонер на іншу стіну, без фресок і барельєфів, що не представляє архітектурної цінності, але швидше за все доведеться обходитися кліматичними системами без зовнішнього блоку.
До речі, якщо ви хочете захистити себе від будь-яких проблем, ви маєте право встановити кондиціонер на власному балконі або лоджії, але це правило, зрозуміло, не поширюється на конструкції, що представляють архітектурну цінність. У будь-якому випадку, переконайтеся, що у фахівця, який проводить монтажні роботи є ліцензія і попросіть його видати гарантію.
0 комментариев