Головна » Статті » Як правильно перепланувати квартиру

Як правильно перепланувати квартиру

Житловий фонд радянської епохи будувався за принципом багато житла за мало часу. Українські міста забиті будинками однотипної споруди з жахливими плануваннями. Тоді видані квартири здавалися неймовірним багатством – про зручність і просторість не сміли навіть мріяти. Але сьогодні в такому житлі стає тісно, ​​його хочеться оновити. Тоді мешканці вирішують вдатися до перепланування квартир.
Перепланування – це дії, спрямовані на зміну співвідношення житлових зон в межах однієї квартири згідно з чинним законодавством України. Якщо всi розуміють значення цього терміна, то не всі знають, що можна і не можна робити в приміщенні при переплануванні.

Про вимоги та особливості цієї процедури докладніше поговоримо нижче.

На які роботи не потрібен дозвіл?

За останні пару років законодавство полегшило процедуру внесення змін і тепер такі роботи можна виконувати самостійно:

 • якщо в квартирі немає газопостачання, можна об’єднати кухню і кімнату – в підсумку вийде квартира-студія;
 • ванну і туалет можна об’єднати, якщо стіна не несуча і в ній немає вентиляційних каналів;
 • об’єднувати кімнату з лоджією без змін в системі опалення і підвіконому блоці;
 • переносити або закладати вікна (не в несучих стінах);
 • змінювати розміщення ванної та туалету в межах призначеної території;
 • закладати дверні прорізи не в несуть стінах;
 • скління балкона;
 • забороняється чіпати інженерні мережі загального користування;
 • зносити не несучі стіни, будувати перегородки.

Що робити не можна?

Основна підтримка конструкції багатоквартирного будинку реалізована в несучих стінах. Зносити їх не можна ні в якому разі, заборона поширюється і на прорізи в несучих конструкціях. Основна причина – можливість падіння частини будинку бо стіна вже не буде витримувати вагу і не зможе повноцінно підтримувати плити перекриття. Тим більше якщо мова йде про будинки 50-ти річної давності – може і весь будинок завалитися.
Тому перепланування квартири без дозволу може відбуватися тільки з тими елементами, які не є несучими.
Заборона стосується ще й газифікованих будинків: об’єднати єдину кімнату з кухнею не вийде.

Ви напевно помітили розширені балкони, що ростуть як гриби. Ось на таке розширення балконної площі потрібен дозвіл, хоча багато збільшують балкон в обхід закону.

В результаті виходить так, що ви можете збільшити наприклад одну кімнату за рахунок іншої або зробити кухню побільшою. Але площа квартири від цього не зміниться і поміняти кімнату з ванною місцями у вас теж не вийде.

Що робити після перепланування?

Припустимо ви перенесли комору, ви можете це зробити самі з урахуванням заборон і вже після поміняти технічний паспорт житла. Отже, як узаконити перепланування квартири?
Існує кілька варіантів:

 1. Якщо площа квартири після закінчення робіт не змінилася, то доведеться просто поміняти техпаспорт.
 2. Якщо змінилася, то крім нового техпаспорта потрібно внести дані до держреєстру майнових прав і отримати виписку з нього.
 3. Якщо планується втручання в інженерні системи будівлі або несучі конструкції треба отримати дозвіл в Держагентстві техрегулювання і після завершення зробити новий техпаспорт і внести дані до реєстру.

Для третього варіанту складність полягає в тому, що коли створюється заявка на видачу дозволу, її розглядає комісія і видає своє рішення. Для успішного рішення на вашу користь потрібно обгрунтувати майбутні роботи і втручання. По-іншому отримати цей документ ви не зможете.

Наслідки незаконного перепланування

Покарання за самовільні дії відрізняються в залежності від тяжкості наслідків, які вони викликали. У більшості випадків це штрафи (до 10 неоподатковуваних мінімумів) і вимога повернути все в первинний вигляд. Але якщо була створена загроза життю під час незаконних будівельних робіт або померли люди – за це передбачається кримінальна відповідальність.
Є й інші наслідки:

 • розбіжність фактичних даних і вмісту техпаспорта. При продажу це викличе питання у покупця. Тим більше що кожен покупець хоче, щоб з документами на житло було все в порядку ще до угоди.
 • при незаконному переплануванні квартири в майбутньому ви позбудетеся можливості подарувати її, продати, оформити спадщину.

При зверненні в БТІ та іншi інстанції доведеться оплатити витрати і загальна сума витрат зросте. Але ви будете спокійні за майно, яке без ризиків зможете продати потім.

Скільки коштує часткове перепланування квартири?

Ситуація аналогічна ремонту: запишіть собі все що ви хочете змінити і складіть приблизний кошторис. Для цього краще найняти фахівця, який складе перелік матеріалів і робіт. Якщо ви готові знести перегородку, то це варто робити швидко тому що в квартирі буде дуже пильно і брудно, а це критичний момент якщо нікуди з’їхати на час перепланування.
Вартість буде залежати від ваших смаків і вимог до якості як матеріалів, так і обробки. Якщо купувати хороші матеріали європейського виробництва, кругла сума піде тільки на шпалери. Але ж може ви хочете нову перегородку поставити або змістити її. Це додаткові витрати.
Початкові ціни на матеріали, які ви точно знаєте, що потрібно купувати – можна подивитися в будівельних гіпермаркетах типу Будмен або Епіцентр в інтернеті. Вартість перегородок, скління і подібних робіт підкаже тільки фахівець.

Чи варто робити перепланування?

Питання спірне і на нього ви відповісте швидше самі собі. На нашу думку комфортне перебування вдома, збільшена кухня або суміщений санвузол можуть значно полегшити життя фізично і морально. Якщо для вас це важливо, то не замислюйтесь про те як перепланувати квартиру. Здійсніть це.

Якщо питання стоїть таким чином, що місця не вистачає в будь-якій частині квартири, значить пора подумати про покупку нової. У новобудовах різноманітні планування і збільшені площі, вибрати зможе кожен. Якщо поки не готові переїжджати, то перепланувати квартиру буде оптимальним варіантом для вас.

0 комментариев

  Оставьте комментарий

  Звоните. Заказывайте. Поможем!

  Мы бесплатно выедем на обьект.

  Оценим объём, сроки выполнения, и стоимость работ.

  При желании составим договор.

  Обратный звонок


  Оставьте номер Вашего телефона и мы перезвоним Вам!